SESS CHAMPIONSHIP SHOW 2019 RESULTS
BEST IN SHOW:- TAYLOR, Mrs L -
SH CH WANSLEYDALE QUEEN BEE JW
RESERVE BEST IN SHOW:-
SCHONEVILLE, Mr P. & DERRY.Mrs. A. - HAWKLAWN KHAMSIN AT BALVENIE JW
BEST OPPOSITE SEX:-
SCHONEVILLE, Mr P. & DERRY.Mrs. A. - HAWKLAWN KHAMSIN AT BALVENIE JW
BEST PUPPY IN SHOW:- PITTS, Mr
S - WANDSFELL DREAM MAKER
BEST VETERAN IN SHOW:- COLTON.
P.M. - SODALITAS HIGH HAVOC OVER ENNYDLOC
SESS CHAMPIONSHIP SHOW 2019
RESULTS DOGS
KENNEL CLUB CHALLENG
CERTIFICATE - DOG
JUDGE: MR DAVID HOWARTH (MOORBROOK)
DOG CC:- SCHONEVILLE, Mr P.
& DERRY.Mrs. A. - HAWKLAWN KHAMSIN AT BALVENIE JW
RESERVE CC:- TAYLOR. Mr A &
ATYEO Ms. J - SAMELEN HARRIS TWEED
BEST PUPPY DOG:- PARRISH. Mrs
S.T. - TAWNYMEADE TRANQUIL WATERS
BEST VETERAN DOG:- COLTON. P.M.
- SODALITAS HIGH HAVOC OVER ENNYDLOC
CLASS 1. MINOR PUPPY DOG (1)
1st:- PARRISH. Mrs S.T. -
TAWNYMEADE TRANQUIL WATERS
CLASS 2. PUPPY DOG (1)
1st:- PARRISH. Mrs S.T. -
TAWNYMEADE TRANQUIL WATERS
CLASS 3. VETERAN DOG (6.2)
1st:- COLTON. P.M. - SODALITAS
HIGH HAVOC OVER ENNYDLOC
2nd:- HEPBURN, Mrs A -
TATTERSETT DONT PUSH IT
3rd:-MELLISH. Mr. P. GEMSETT
POLE POSITION FOR MONBREC
RES:- JOLLEY, Mr G. & Mrs
B.A & Mrs. L. TAYLOR - WANSLEYDALE TRIBUTE TO JOLYMORE
CLASS 4. JUNIOR DOG (3.1)
1st:- TAYLOR, Mis T. A., -
BUMBLECORN ASH OF TATTAY
2nd:- KELLY, Mr.J.A & Mrs.
G.M. - CORNSETT THE WISE ONE
CLASS 5. YEARLING DOG (5.1)
1st:- PHILLIPS Mrs. K, BRYANT
Mrs. K. & WATKINS.. Ms. T - GLENMAURANGE STAR MAN JW
2nd:- TAYLOR. Mr A & ATYEO
Ms. J - SAMELEN COMEBACK SPECIAL
3rd:- BRYANT, Mr. Ms,& Miss
E.M.C. & Mrs. HOLLIS, V.L. - SILVAMOON STORM TROOPER FOR PHENSET JW
RES:- SALMON, Mrs. J. &
Miss A. - TATTERSETT EMINENT
CLASS 6.
NOVICE DOG (1)
1st:- KELLY, Mr.J.A & Mrs.
G.M. - CORNSETT THE WISE ONE
CLASS 7. GRADUATE DOG (4)
1st:- NORMANSELL, Mrs C - LATIN
LOVER REWIND FOR LARRENIE IMP ITA
2nd:- WORTHY. Mrs. P. -
TATTERSETT BIG ORANGE
3rd:- FULL, Mr & Mrs S.M -
RAVENSETT MIDAS TOUCH AT TEIGNESTUARY
RES:- SALMON, Mrs. J. &
Miss A. - GILLANCETTE DAY DREAMER
CLASS 8 POST GRADUATE DOG (8.2)
1st:- HARRIS Mrs P.
.BRIDGEWATER. Mrs.D & HOEKSEMA Mr G. - BRIDGELLAS FIRST EDITION
WITH KONAKAKELA. JW
2nd:- LAWSON, Mrs L.A -
WANSLEYDALE DORIAN GREY JW
3rd:- BROWN, Mr R.M. & Mrs
G.A. - MARIGLEN NIGHT MANAGER AT YENDORLECH
RES:- MELLISH, Mr P. -
WATTLEWOOD SILVER ARROW TO MONBREC
VHC:- TOMPSETT, Miss. F. -
RADBROOKS SLOOP JOHN B
CLASS 9. LIMIT DOG (6.1)
1st:- SCHONEVILLE, Mr P. &
DERRY.Mrs. A. - HAWKLAWN KHAMSIN AT BALVENIE JW
2nd:- TAYLOR. Mr A & ATYEO
Ms. J - SAMELEN HARRIS TWEED
3rd:- KING, Mrs G. - DOBBIES
DELIGHT AT GRANTASTAR
RES:- OLIVER, Mr.D &
Mrs.S.M - BRAMSTORM OBERON
VHC:- JOLLEY, Mr G. & Mrs
B.A & Mrs. L. TAYLOR - ANLORY BURANO VIA JOLYMORE
CLASS 10. OPEN DOG (8.4)
1st:- MITCHELL, Mrs F &
WITHEY. M. & CRAVOS J.M. - SORBUS BELFRY LAD
2nd:- POYNTER, Mrs. E.M &
Mr. L.E. Mr. N.R.& LEWIS Miss C - QUENSHA COWBOYS AND ANGELS
3rd:- KELLY, Mr.J.A & Mrs.
G.M. - ALOLFRANA MEMPHIS ROCK
RES:- MONTELL, Mrs A. &
HARRIS. Mrs P. - CULVERWELL FRONT PAGE STORY
CLASS 11. SPECIAL BEGINNERS
DOG (3.1)
1st:- BROWN, Mr R.M. & Mrs
G.A. - MARIGLEN TOP GEAR AT YENDORLECH
2nd:- SALMON, Mrs. J. &
Miss A. - GILLANCETTE DAY DREAMER
BITCH CC:- TAYLOR, Mrs L - SH
CH WANSLEYDALE QUEEN BEE JW
RESERVE BITCH CC:- GRIMSDELL,
Mr & Mrs A - TATTERSETT DARK HONEY JW
BEST PUPPY BITCH:- PITTS, Mr S
- WANDSFELL DREAM MAKER
BEST VETERAN BITCH:- MUGFORD,
Mr. R.C & Mrs J.P. - QUENSHA SUMMER NIGHTS AT LYNWOOD JW
SESS CHAMPIONSHIP SHOW 2019
RESULTS BITCHES
KENNEL CLUB CHALLENG
CERTIFICATE - BITCH
JUDGE: MR NIEL KELLY (RICHECCA)
CLASS 12. MINOR PUPPY BITCH (1)
1st:- PATON, Mr. D & Mrs.
A.A.W - BOURNEHOUSE SECRET DESTINY AT MEADOWFOOT
CLASS 13. PUPPY BITCH (2.1)
1st:- PITTS, Mr S - WANDSFELL
DREAM MAKER
CLASS 14. VETERAN BITCH (6,2)
1st:- MUGFORD, Mr. R.C &
Mrs J.P. - QUENSHA SUMMER NIGHTS AT LYNWOOD JW
2nd:- DEERING, Mrs.D. -
ROSETIMBER FOXY BREEZE
3rd:- BRYANT, Mr. Ms,& Miss
E.M.C. & Mrs. HOLLIS, V.L. - PHENSET RUBY TUESDAY
RES:- KERR Mrs A.E & Mr
J.R. - FANCHON LAWDY MISS CLAWDY TAFFI
CLASS 15. JUNIOR BITCH (9.2)
1st:- DENNIS, Mrs J.M &
MORGAN, D & HARRIS, L. - GEMSETT ICE COLD IN ALEX AT MARIGLEN
2nd:- TAYLOR, Mrs L -
WANSLEYDALE BIZZIE BEE
3rd:- MUGFORD, Mr. R.C &
Mrs J.P. - ALOLFRANA SUGAR N SPICE AT LYNWOOD JW
RES:- CROFT, Mrs M. P. -
RAVENSETT GIRL ON FIRE AT THISTLESETT
VHC:- SHARPLES. Mrs. M. -
KANIETTER SERAPHINA
CLASS 16. YEARLING BITCH (2)
1st:- RAINEY, Mrs S.E -
RAVENSETT MARBELLA AT WOLMERSDON
2nd:- HOSKIN. Mrs. S -
GILLANCETTE LADY OF LEISURE
CLASS 17. NOVICE BITCH (3.1)
1st:- TAYLOR, Mrs L -
WANSLEYDALE BIZZIE BEE
2nd:- SHARPLES. Mrs. M. -
KANIETTER SAPHIRA
CLASS 18. GRADUATE BITCH (6.1)
1st:- HARTLE Mr C.E. & Mrs
C.R. & STONE Miss A.R. - HARTSETT LADY IN GREY
2nd:- BEASLEY. Mrs. C. -
WANSLEYDALE AMARETTO
3rd:- BRYANT, Mr. Ms,& Miss
E.M.C. & Mrs. HOLLIS, V.L. - PHENSET SPARKS WILL FLY JW
RES:- SHARPLES. Mrs. M. -
MARIGLEN SERENDIPITY AT KANIETTER
VHC:- THACKER, Mrs. K -
SWANNERY SWEET DREAMS
CLASS 19 POST GRADUATE BITCH (8.2)
1st:- WALE, Mr S & Mrs Y -
WANSLEYDALE MAGIC ROSE JW
2nd:- HARTLE Mr C.E. & Mrs
C.R. & STONE Miss A.R. - HARTSETT CHERRY BLOSSOM
3rd:- HENRY. Dr.C.J. & Mrs.
M.C. - BEECHANGER VELVET CRAB
RES:- KERR Mrs A.E & Mr
J.R. - RAVENSETT GOLDEN CHARM
VHC:- PATON, Mr. D & Mrs.
A.A.W - BOURNEHOUSE SECRET AFFAIR AT MEADOWFOOT
CLASS 20. LIMIT BITCH (9)
1st:- GRIMSDELL, Mr & Mrs A
- TATTERSETT DARK HONEY JW
2nd:- LOAKES. Mrs. S.D. -
GOLDBIRCH WINGS OF DESIRE JW SHCM CHC EX
3rd:-DEERING Mrs. D. - SKYLARK
OF ROSETIMBER
RES:- OLIVER, Mr.D &
Mrs.S.M - BRAMSTORM TAPESTRY JW
VHC:- TAYLOR. Mr A & ATYEO
Ms. J - SAMELEN GOLDEN TAFFETA
CLASS 21. OPEN BITCH (3)
1st:- TAYLOR, Mrs L - SH CH
WANSLEYDALE QUEEN BEE JW
2nd:- PHILLIPS Mrs. K, BRYANT
Mrs. K. & WATKINS.. Ms. T - SH CH WANSLEYDALE STAR QUEEN OF GLENMAURANGI
3rd:- GRIMSDELL, Mr & Mrs A
- TATTERSETT CLEVER COOKIE
CLASS 22. SPECIAL BEGINNERS BITCH (3.1)
1st:- BEASLEY WANSLEYDALE AMARETTO
2nd:- KERR Mrs A.E & Mr
J.R. - RAVENSETT GOLDEN CHARM
JUDGE Mrs CHRIS WIGGERHAM
SUNTOP MEMEORIAL AWARD
(YEARLING DOG OR BITCH) (12.3)
1st:- TAYLOR, Mrs L -
WANSLEYDALE BIZZIE BEE
2nd:- TAYLOR. Mr A & ATYEO
Ms. J - SAMELEN COMEBACK SPECIAL
3rd:- THACKER, Mrs. K -
HARTSETT VANITY FAIR
RES:- BRYANT, Mr. Ms,& Miss
E.M.C. & Mrs. HOLLIS, V.L. - SILVAMOON STORM TROOPER FOR PHENSET JW
VHC:- MUGFORD, Mr. R.C &
Mrs J.P. - ALOLFRANA SUGAR N SPICE AT LYNWOOD JW
SUTOP MEMORIAL AWARD (OPEN
DOG OR BITCH) (14,4)
1st:- SCHONEVILLE, Mr P. &
DERRY.Mrs. A. - HAWKLAWN KHAMSIN AT BALVENIE JW
2nd:- NORMANSELL, Mrs C - LATIN
LOVER REWIND FOR LARRENIE IMP ITA
3rd:- MELLISH, Mr P. -
WATTLEWOOD SILVER ARROW TO MONBREC
RES:- OLIVER, Mr.D &
Mrs.S.M - BRAMSTORM OBERON
VHC:- MUGFORD, Mr. R.C &
Mrs J.P. - QUENSHA SUMMER NIGHTS AT LYNWOOD JW
|